Vážení přátelé,

Bohužel tato aktivní část mých stránek byla stále zaplavována nekontrolovatelným množstvím spamů a proto ji musím uzavřít. Své dotazy, přání a vzkazy mi prosím posílejte přímo na můj mail janaseitz@centrum.cz  

Děkuji vám za pochopení. 

 

ZAJÍMAVOSTI A AKTUALITY

*******************************************************

Situace v Norsku se stále mění a je potřeba sledovat aktuální dění https://www.fhi.no/sv/smittsomme-sykdommer/corona/

Momentálně je příjezd do Norska povolen pouze s desetidenní karanténou. Podmínky karantény najdete zde https://www.fhi.no/nettpub/coronavirus/fakta/avstand-karantene-og-isolering/

Tranzit přes Švédsko i Dánsko je povolen za těchto podmínek: cesta musí být co nejkratší a bez zastávek. Pokud už musíte zastavit, např. natankovat, je nutné dodržovat odstup, hygienické podmínky jako umývat a desinfikovat ruce, platit kartou.

https://www.nrk.no/norge/norge-apner-for-europa-15.-juli-1.15067959

Vše se neustále mění ze dne na den. Před cestou se vždy informujte.

 

https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/dette-er-de-nye-reiseradene-mellom-norge-og-andre-europeiske-land/id2722585/

Informujte se o aktuálnch předpisech na těchto stránkách:

https://www.fhi.no/nettpub/coronavirus/fakta/reiserad-knyttet-til-nytt-koronavirus-coronavirus/

https://kopenhagen.diplo.de/dk-de/-/2318568

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/omezeni_dopravy_koronavirus.html

 

*******************************************

 

Atlantský tunel bez mýtného

 

pět mýtných stanic, mezi nimi Atlanterhavstunellen mezi Averoy a Kristiansundem,

 bude od 1.7.2020 zrušeno.

 

* Rv 80 Rørvika-Strømsnes i Nordland

* Fv 64 Atlanterhavstunnelen i Møre og Romsdal

* Fv 107 Jondalstunnelen i Vestland

* Fv 48 Årsnes Ferjekai og Løfallstrand-Årnes i Vestland

* Fv 33 Skreifjella-Totenvika i Innlandet

 

*********************************************************** 

 

 

Trajekt Frederikshaven Oslo opět v provozu

Trajektová společnost DFDS zahajuje od 25.6.2020  novou trasu mezi Frederikshavnem v Dánsku a Oslo v Norsku.

Denně bude odjezd z Osla ve 12:00 s příjezdem do Frederikshavn ve 22:00 téhož dne a odjezd z Frederikshavn ve 23:30 s příjezdem do Osla v 09:00 následujícího rána.


Díky tomuto mezipřistání ve Frederikshaven se spojení mezi Oslem a Kodaní změní. Odjezdy budou denně z Osla ve 12:00 s příjezdem do Kodaně v 09:00 následujícího dne, odjezd z Kodaně ve 14:00 s příjezdem v Oslu v 09:00 následujícího dne.

 

**********************************************************

 

**************************************************

 

 

 

Staré a nové norské bankovky

V kvetnu 2018 skoncila platnost 100 NOK a 200 NOK bankovek. Komu zustaly stare, neveste hlavu. Jeste neni nic ztraceno. Mate jeste 10 let na vymenu u Norges bank. Sice za mirnych komplikaci, ale kdo ma vetsi hotovost, toho to neodradi. Pripadne se domluvte s kamarady a vymente vsichni dohromady.

Pokud jedete do Norska a mate stare bankovky, muzete se domluvit s pronajimatelem. Ten ma moznost bankovky poslat do banky a hotovost mu bude prictena na ucet.

Kdo tuto moznost nema, muze:

- Hotovost zaslat postou do banky spolu s vyplnenym formularem a penize mu budou pricteny na konto - i zahranicni v patricnem kurzu. Tady jsou info a na prave strane formulare ke stazeni v PDF https://www.norges-bank.no/Sedler-og-mynter/Ugyldige-sedler-og-mynter/Retningslinjer-veksling-av-ugyldige-sedler-og-mynter/

 - nebo se zastavit  na pobocce teto banky (moc jich neni - Oslo, Tromso, Stavanger, Bergen a Trondheim) a bankovky  do max. hodnoty 10.000 NOK lze vymenit u prepazky. Zde jsou adresy https://www.norges-bank.no/Sedler-og-mynter/Ugyldige-sedler-og-mynter/Adresser-norges-banks-depoter/

Tady najdete obrazky platnych bankovek https://www.norges-bank.no/Sedler-og-mynter/Ugyldige-sedler-og-mynter/Retningslinjer-veksling-av-ugyldige-sedler-og-mynter/  a zde neplatnych https://www.norges-bank.no/Sedler-og-mynter/Sedler/ugyldige-sedler/

19. 10. 2019 konci platnost bankovek v hodnote 50 NOK a 500 NOK.  Banka meni jen neplatne bankovky a mince. Pokud se vcas do Norska nedostanete a mate tyto bankovky, pockejte do pristiho roku a pak je muzete vymenit vsechny najednou. Vymenu vsech bankovek zakonci pristi rok tisicovka.

 ********************************************************

  

Nové předpisy na vývoz ryb z Norska od 1.1.2018

viz Fiskeridir.no


 

Turistický rybolov v Norsku - pravidla pro zahraniční návštěvníky

Vítejte na rybářské dovolené v Norsku! Moře se svým bohatstvím je společným majetkema je důležité, abychom o tento společný majetek pečovali a uchovali ho pro budoucnost. Bohužel populace ryb podél pobřeží Norska je pod tlakem. Jsme proto nuceni společně zajistit, aby budoucí generace měli také příležitost k rybolovu.

Srdečně vás zveme k rybaření zdarma v norských slaných vodách.


Přitom platí několikpravidel:


Používejte pouze ruční rybářské náčiní.


Nesmějí být loveny tyto chráněné druhy:

Po celý rok je chráněn:

žralok ostroun, žralok veliký, žralok sleďovýmníkmodrý, humr, tuňák obecný, žralok hedvábný, úhoř,pyskoun.

Chráněno během části roku (viz www.fdir.no nebo se ptejte svého hostitele):

Grónský (černý) halibut, halibut , hranáč šedý, okouník


Dodržujte minimální velikosti ryb


Prodej vašich úlovků je zakázán


Při rybaření udržujte vzdálenost nejméně 100 metrů od rybích sádek


Z Norska můžete vyvézt 10 kg ryb nebo rybích produktů. Pokud rybaříte v registrované rybářské základně, můžete při výjezdu ze země vyvézt až 20 kg ryb nebo rybích produktů. Po 7 dnech můžete přepravit dalších 20 kilogramů ryb nebo produktů z ryb.


Další informace naleznete na adrese http://www.fiskeridir.no/English/Recreational-Fishing


Respektujte zvířecí svět a neznečišťujte životní prostředí. Na moři noste vždy záchrannou vestu a sledujte počasí - může se rychle změnit.


Registrované rybářské základny jsou povinny hlásit orgánům pro rybolov všechny úlovky.

Každá rybářská výprava a všechny úlovky těchto druhů, jedno zda ponechané nebo puštěné zpět, musí být hlášeny:

 

Druh

Minimální míra severně od 62 ° N

Minimální míra jižně od 62 ° N


Treska obecná

44 cm

40 cm


Halibut

80 cm

80 cm


Okouník

32 cm

32 cm


Vlkouš

Nemá minimální velikost

Nemá minimální velikos


Treska keler

Nemá minimální velikost

Nemá minimální velikost


Další druhy najdete na stránkách www.fdir.no


Vývoz ryb: požadavky na kvóty a dokumentaci


Pro hosty v registrovaných turistických rybářských zařízeních činí vývozní kvóta 20 kg, pro všechny ostatní 10 kg. Při vývozu ryb ze země musí rybáři prokázat, že úlovek se uskutečnil pod kontrolou registrované turistické rybářské organizace.


Vývozní kvóta

Jednotlivci mohou vždy vyvézt 10 kg ryb. Pokud je úlovek pod kontrolou registrované provozovny, může být přepravováno 20 kg. (Vývozní kvóta je platná po dobu sedmi dní, takže pokud se při odchodu z země vyváží plná kvóta, mohou být ryby znovu vyvezeny až po uplynutí 7 dní)


Vývoz trofejní ryby nad rámec vývozní kvóty již neplatí.


Požadavky na dokumentaci pro vývoz ryb

Při vývozu ryb ze země musí rybáři prokázat, že úlovek se uskutečnil pod kontrolou registrované turistické rybářské společnosti. Mobilní aplikace pro tuto dokumentaci bude brzy k dispozici, v současné době se připravuje. Až do dokončení vývoje aplikace musí rybáři dokumentovat úlovky, které chytili v registrované společnosti, jiným způsobem.


Tento požadavek na dokumentaci platí pro každého, kdo od konce roku využívá novou vývozní kvótu v obsahu 20 kg. Pro vývozy do 10 kg není třeba prokazovat žádnou vazbu na registrované zařízení.


Požadavky

Celní úřad uzná fakturu nebo odpovídající dokument o pobytu. Ty mohou být vydány buď pro určitou osobu s cestovní skupinou nebo přímo na osobu. Doklad musí obsahovat následující informace:


Jméno, adresa a číslo registrované společnosti turistického rybolovu

Jméno (jména) osoby (osob) , které v tomto podniku lovily

Doba pobytu

Počet osob, kterých se pobyt týká


Také kopie zprávy o úlovku, který rybářský turistapředložil turistickému zařízení,může být celními orgány uznán. Tato kopie musí obsahovat následující informace:


Identita společnosti

Kdo a kdy lovil

úlovky

Dokument je možné vytisknout, orazítkovat a podepsat příslušnou společnostípřed odjezdem domů. Osoby jmenovitě uvedené v dokumentu musí být přítomny při vývozu ryb.

Povinné vrácení halibuta přes 2 metry

Vzhledem k vysokému obsahu potenciálně nebezpečných cizích látek je od pondělí 9. října 2017 povinné vrátit halibuta přes 2 metry zpět do vody.

Povinnost se vztahuje na všechny rybáře (profesionální rybáři, sportovní rybáři a turisti) bez ohledu na druh a oblast rybolovu.

Tato povinnost platí pro všechny životaschopné, mrtvé nebo umírající halibuty přes dva metry.

Po dlouhou dobu je známo, že staří halibuti celý svůj život ukládají v těle cizí látky, které mohou představovat nebezpečí pro lidi. Z tohoto důvodu je nutné velké halibuty vrátit zpět do vody.


Minimální lovné míry

Aby bylo zajíštěno, že dostatek mladých ryb dospěje a bude schopný reprodukce, se od 1. ledna 2010 v norských mořských vodách uplatňují povinné minimální lovné míry.

Ulovené podměrečné ryby, které jsou životaschopné, musí být vráceny vodě. Namočte si prosím ruce do mořské vody, opatrně uvolněte ulovené ryby z háčku a pusťte je zpět. Mrtvé nebo neživotaschopné ryby mohou být odebrány k vlastní spotřebě.

Vyhýbejte se chytání podměrečných ryb. Pokud chytáte více podměrečných ryb, změňte rybářské místo nebo použijte větší háčky.

Úplný přehled minimálních měr naleznete na webových stránkách https://lovdata.no/dokument/SF/forskrift/2004-12-22-1878?q=minstem%C3%A5l#KAPITTEL_11 nebo si můžete si vyžádat zdarma vlastní informační brožury zasláním e-mailu na adresu info@fiskeridir.no . Brožura je k dispozici v norštině a v následujících jazycích: němčina, angličtina, polština, ruština.


Krab královský a pobřežní lov tuleňů

Turisté se nesmějí přímo účastnit chytání kraba královského, ale určitá kvóta byla přidělena odvětví turistického rybolovu ve Finnmarku.
Turisté se schválenou střeleckou licencí mají za určitých podmínek povoleno účastnit se lovu tuleňů na pobřeží společně s norskými občany.
Pokud se chcete zúčastnit lovu kraba královského a pobřežního lovu tuleňů, informujte se v místě vašeho ubytování, zda mají potřebné kvóty a povolenky.Užijte si váš pobyt v Norsku


Fiskeridirektoratet - Norský úřad pro rybolov - odpovídá na všechny otázky v angličtině, norštině nebo ruštině. Stačí zaslat e-mail na info@fiskeridir.no.


Krásnou dovolenou přeje

Jana Seitzová

 

Seznam registrovaných pronajímatelů, který je stále aktualizován. Proto nepropadejte panice, pokud tam ještě toho svého nenajdete.

https://www.fiskeridir.no/Fritidsfiske/Turistfiske-i-Norge/Registrerte-turistfiskebedrifter

Seznam povinně registrovaných

https://tableau.fiskeridir.no/t/Internet/views/Turistfiskevirksomheter-obligatorisk/Oversiktturistfiskevirksomheter?%3Aembed=y&%3AshowShareOptions=no&%3Adisplay_count=no&%3AshowVizHome=no

Seznam dobrovolně registrovaných

https://tableau.fiskeridir.no/t/Internet/views/Turistfiskevirksomheter-frivillig/Oversiktturistfiskevirksomheter?:embed=y&:showShareOptions=true&:display_count=no&:showVizHome=no%20

 

********************************************************

Trollpikken bude zase stát a už i stojí

Nějaký vandal urazil trolího pinďourka, který se majestátně tyčil nedaleko Egersundu. Toto vandalství vyvolalo bouři nevole, ale i solidarity. Ve spontánní sbírce na opravu se během několika dnů sešlo více než 200.000 NOK a oprava už proběhla.

Zde je možnost vidět opravu https://www.youtube.com/watch?v=Jks0CGuE0Y8 

 

 

 

 

 

***************************************** 

Zákaz lovu halibutů nad 2 m

Halibut se dožívá až 60 let a za ty roky se v jeho těle naskládá spousta škodlivin. Podle slov profesních rybářů, čím větší halibut, tím hůř se i prodává a méně chutná. Halibuti do 40 kg jsou bez problemů. 

Halibut nad 2 metry musí bát vrácen zpět vodě, ať je života schopný či ne. Více najdete zde https://www.fiskeridir.no/Yrkesfiske/Nyheter/2017/1017/Innfoerer-utkastpaabud-for-kveite-over-2-meter

 

****************************************

I tak se dají představit na nové bankovky, které bude Norsko mít. https://www.youtube.com/watch?v=J2CKHH_KKGE

A kdo by se divil, ze je v reklame alkohol :  pijí tam rybi tuk!

 

***************************************** 

Nové linky na Lofoty!

Od dubna 2017 provozuje společnost Wideroe nově přímé linky z Osla na Lofoty a Vesterály:

Oslo - Leknes, Oslo - Svolver a v sezóně (25.6.-13.8. 2017) ještě  k tomu Oslo-Stokmarknes

Vice info http://www.wideroe.no/en/Fly-to-LoVe

 

nová letecká společnost  http://www.flyviking.no/, která spojuje města Bodo, Hammerfest, Svolvaer, Tromso. Další města by mela časem následovat (Kirkenes, Oslo)

*********************************************************************

  

Kamera v Atlanterhavsveien Sjostuer  Averoy

http://ipcamlive.com/56028da8863ce  

Ostrov Grip

http://85.221.20.23/en/AViewer.html

 

web-kamery v Norsku

http://www.webcamsinnorway.com/webcams.php

 

************************************************ 

 

 

Stena Line

Nedávno byly otevřeny nové webové stránky trajektové spolecnosti Stena line v češtině.

http://www.stenaline.cz/cestovani-do-norska

Další zajímavosti se dočtete také na

http://trajektem.blogspot.cz/2013/10/jak-se-nalodit-na-trajekt.html

 

 

 

 

***************************************************

 

Odměna 500 norských korun za informace o chyceném lososovi

 

V norských lososových řekách bylo vysazeno 18.600 označených lososů. Vysílačky a značky mají pomoci při zkoumání jejich migrace, chování a schopnosti přežití, zvláště při metodě Chyť a pusť, která se stále více mezi rybáři rozšiřuje.

Tato metofda je stále rozporuplná, ale podle posledních výzkumů, je úmrtnost ryb, při dodržení správného postupu při opětném pouštění ulovené ryby, méně než 5 procent.

 

Pokud označkovaného lososa ulovíte, na značce je uvedená mailová adresa a telefonní číslo, kam úlovek nahlásit. Za vaši zprávu obdržíte odměnu ve výši 500 norských korun.

V případě, že se rozhodnete označeného lososa opět pustit, značení neodstraňujte.

Zaznamenejte a nahlašte prosím co nejvíce informací: kde byla ryba chycena, číslo značky, datum, hodinu, místo, délku rybolovu, metodu….

Nezapomňte uvést take vaše celé jméno, telefon a adresu. Kontakt a více najdete také zde

 http://www.nina.no/Aktuelt/Artikkel/tabid/945/ArticleId/2146/Default.aspx?utm_source=nyhetsbrev&utm_medium=email&utm_campaign=nyhetsbrev

 

Na řekách  Otra, Gaula, Orkla, Verdalselva, Lakselva, Ranaelva og vassdraget Osen-Vestre Hyen byli lososi označeni tenkým značením, na řekách Otra, Gaula a Orkla i radiovym vysílačem.

 

Info v norském tisku  http://www.nrk.no/nordland/lover-dusor-for-fiskerapport-1.11044384

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*******************************

Nemáte základní vybavení na rybolov?

 

Samozřejmě, nekteří majitelé mají pruty k zapůjčení, ale až na místě zjistíte, v jakém jsou stavu. Vybavení i auto si můžete půjčit už v ČR.  Obraťte se prímo na tuto adresu  http://www.rybolov-sever.com/pujcovna-rybarskeho-vybaveni

 

 ********************************

Zvláštní nabídka:

Betten Rorbuer Smöla

www.bettern-rorobuer.no

 

RIB RIDE

Ať už je to adrenalin vysokorychlostních zatáček nebo setkání s volně žijícími živočichy, jedno je jisté, lod´ opustíte  s úsměvem na tváři. Projížďky nabízíme jednotlivcům nebo skupinám (od 10 let věku) , kteří chtějí zažít  hodinu ribride.

RibRide nevyžaduje žádné předchozí znalosti lodí, jen schopnost udělat jeden větší krok dolů do lodi. Náš přátelský a schopný kapitán se postará o zbytek. Mimo extrémního počasí, deště a stříkající vody nebudete mokří .... pouze pokud chcete! Pro ty, kteří by se neradi  namočili máme voděodolné obleky, ale prosím oblečte se pro proměnlivé podmínky, které může naše země nabídnout. Záchranné vesty máme, vše, co potřebujete, jsou boty s měkkou podrážkou nebo vysoké boty a oblečení vhodné pro pokles teploty o 5-8 °C.

Naše hodinová vyjížďka jde  na trase Jøstølen-Hallarøy – Spillvarden – Tranøy – Ringsøy –Korsholmen – Jøstølen

 

Cena za vyjížďku  do 8 osob 1200 NOK,  od 9 osob 150 NOK  za osobu

 

 

 

 

 

*********************************

 

 

Rybí trh v Bergenu

 

láká návštěvníky svou novou tržnicí.

 

Tohle prostě ještě chybělo: světově proslulý rybí trh v Bergenu, jehož historie sahá až do 13. století, byl nyní rozšířen o atraktivní tržnici. Zde můžete zakoupit čerstvě ulovené lahůdky norských vod a dokonce i  za deště si na nich pochutnat v autentickém prostředí. Za prosklenými stěnami lákají  ke koupi ryby, krabi, humři i škeble. Jídla se podávají u stolů, které stojí jednoduše mezi stánky s rybami.

 

Mimochodem, návštěva tržnice se vyplatí dvakrát: do prvního patra se totiž přestěhovala kancelář turistických informací. Návštěvníci  Bergenu zde mohou získat informace o všech památkách ve městě a okolí.

 

http://www.torgetibergen.no/english.asp

http://www.visitbergen.com/en/Articles/Tourist-Information/

http://www.nrk.no/nyheter/distrikt/hordaland/1.8133819

 

*************************

 

 

Dne 20. 8. 2011 byl v Kåfjordském údolí slavnostně otevřen most pro pěší. Most byl pomocí speciálního vrtulníku umístěn nad 150 m hlubokou soutězkou nedaleko velkého vodopádu a stane se pravděpodobně lákadlem pro četné návštěvníky severního Norska.

Také vyznavači Bungee Jumpingu si přijdou na své.

 

 

  

 

*******************

LOFOTY  V prosinci 07 bylo otevřeno  Lofast spojení – přes mosty a tunely z Gullesfjordbotn (Troms) do Fiskoböl na Lofotech. Spojka je 53 km dlouhá a zkrátí cestu po E10 o 30 km, jeden trajekt po cestě odpadá.  Cesta vede přes 2 dlouhé a 10 kratších mostů a skrz 4 tunely (nejdelší tunel  měří 3,5 km) a je zadarmo - žádné mýtné. Z letiště Evenes/ Narvik by měla cesta na ostrovy trvat asi 2,5 hodiny. Z Narviku taky ted jezdií denně autobus do Svolvaer.  http://www.ofotenstidende.no/nyhet.asp?id=2065&fs=3

 *********************

 

V Norsku byl dokončen nejhlubší tunel na světě.- Eiksundtunel.

Tunel je 287 m hluboký a 7768 m dlouhý. (Dosud byl nejhlubšíi tunel na Hitru 264 m.) Stál 970 mil NOK a spojí ostrovní komuny Hareid, Herøy, Sande a Ulstein s pevninou - komuny Ørsta a Volda. http://www.nrk.no/nyheter/distrikt/more … /1.4847592http://sveinskeide.net/eiksundtunnelen/ … 20sted.htm

 

*********************

 

V prosinci 2009 byl trochu opožděně otevřen tunel spojující ostrov Averoy a Kristiansund. (RV 64)

Atlanterhavstunellen  se takto stal pokračováním známé Atlantické cesty a ostrovnímu městu Kristiansund  odpadl další trajekt.  Tunel je 250 m hluboký a 5727 m dlouhý. Stavba tunelu trvala dva a půl roku. Mýtné 85 NOK auto do 6 m s řidičem, 35 NOK dospělí a 15 NOK děti. http://85.200.219.104/Hjem-313.aspx

 **********************

 

Nejen na známé Atlantické cestě je zvykem chytat ryby z mostu v proudech při přílivu a  odlivu nebo za špatného počasí, kdy není bezpečné vyjíždět na moře. Pro bezpečnost rybářů a i projíždějících aut byla postavenana na Atlantické cestě na mostě Myrbærholmen lávka pro rybáře. Slavnostně bude předána do provozu 2.7. 2010.

 

*********